Tarihçi Mısırlıoğlu, Akif'e 'Pezevenk' mi dedi

Tarihçi-Yazar Kadir Mısırlıoğlu, İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'a "Pezevenk" dediği ileri sürüldü. Mısırlıoğlu ise sitesinde yaptığı açıklamada, bu iddiayı redderek, orada 'Pezevenk' değil, 'desene' dediğini söyledi.

Tarihçi Mısırlıoğlu, Akife Pezevenk mi dedi

ROTAHABER / ÖZEL

 Tarihçi-Yazar Kadir Mısırlıoğlu, İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'a ağır hakaretlerde bulunarak 'Pezevenk" dediği ileri sürüldü. Mısırlıoğlu ise sitesinde yaptığı açıklamada, bu iddiayı redderek, orada 'Pezevenk' değil, 'desene' dediğini söyledi. 
 
Mısırlığlu'nun hakaret ettiği ileri sürülen ses kaydıyla kendisine komplo kurulduğunu ve bunu yapanların da Atatürkçü çevreler olduğunu iddia etti. Açıklamada, ses kaydı dikkatle dinlendiğinde o kelimenin kesinlikle kullanılmadığı da vurgulandı. İnsanların ilk dinlediğinde alt yazının etkisinde kalarak desene kelimesini pezevenk olarak algıladığını öne sürdü.
 
Söz konusu tartışmanın fitilini ateşleyen Mısırlıoğlu'nun katıldığı bir konferansta yaptığı konuşma ateşledi. Konuşmasında Mehmet Akif Ersoy'u eleştiren Mısırlıoğlu'na izleyiceler sert tepki gösterdi. Bu tepkiler üzerine de Mısırlıoğlu konferansı terketmek zorunda kaldı. Mısırlıoğlu, tartışmaya neden olan konuşmayı ise konferans çıkışında yaptı.
 
Mısırlıoğlu konuşmasında, "Ben Akif yanlış birşey söylediyse tenkid edemezmiyim? Bu nasıl bir şey. Böyle anlayış mı olur, bu taassup. Yunanla öç için mi döğüştün, ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal diyorsun İstiklal Marşı'nda. Bunları hiç düşünmemişer." diyerek savundu.
 
"NE KORKACAĞIM .........?"
 
Açıklamasının devamında eleştirilerinin dozunu iyice artıran Mısırlıoğlu, Mehmet Akif Ersoy'a tartışmaya neden olan o kelimeyi söyledi. O cümle ise şöyle; "80 Yıl sonra Yunan'ı hala Sakarya'da mı vehmediyorsun da 'korkma' diye başlatıyorsun. Niye korkacam lan, dünya benden korksun (p..zevenk/desene). Mehmet Akif serserinin teki..." 
 
TORUNLARI YARIN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAK
 
Yaşanan bu durum üzerine Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, Kadir Mısırlıoğlu hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.
Argon, "Rahmetle anarken, onun hatırası milyonlarca Türk ve Müslüman dünyasında saygıyla anılırken, ülkemizde Milli ve manevi değerlere saygın çalışmalarla tanıdığımız Tarihçi-Yazar Kadir Mısırlıoğlu'nun İstanbul'da verdiği bir konferansında Mehmet Akif için ağza alınmayacak kadar ağır sözler sarfederek hakaret etmesi ve bunun basın yayın yoluyla, internet ortamlarına düşmesi aziz milletimizi olduğu kadar ailesi ve torunları olarak bizleride derinden yaralamıştır. Bu nedenle, Kadir Mısıroğlu hakkında TCK'nın ilgili ceza maddeleri kapsamında "Mehmet Akif'in Aziz hatırasına hakaretten" dolayı Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız." dedi. / ROTAHABER 
 
İŞTE TARTIŞMAYA NEDEN OLAN O SÖZLER
 
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

\"); //]]>