'Doğu insanı ve dilinin tarihi kitaplarda yok'

Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grubu Sekreteri Levent Korkut, "Yurdumuzun büyük bir kısmında sivil toplum, daha fazla örgütlenme ve söz sahibi olma isteğindedir. Bugüne kadar işte bunu harekete geçirmek için toplantılar düzenledik" dedi.

'Doğu insanı ve dilinin tarihi kitaplarda yok'

 

Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grubu üyeleri, Doğu ve Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği'nce (DOGİŞAD) Arnavutköy Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Barış ve Kardeşlik" başlıklı toplantıda, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlarla bir araya geldi.

Toplantıda konuşan Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grubu Sekreteri Korkut, demokratik toplumun, tabanın konuştuğu ve yönlendirdiği toplum tarzı olduğunu söyledi.

Demokratik toplum konusunda tabanın zayıf olduğunu ifade eden Korkut, "Belki taban kendiliğinden hareketle bazı şeyleri becermeye cesaret edemiyor. Yurdumuzun büyük bir kısmında sivil toplum, daha fazla örgütlenme ve söz sahibi olma isteğindedir. Bugüne kadar işte bunu harekete geçirmek için toplantılar düzenledik" dedi.

- "Bizlerin siyasi bir rolü yok"

Korkut, bugüne kadar edindikleri tecrübenin, konuşma eksikliği olduğunu gösterdiğini vurgulayarak, "Aslında sosyal, kültürel ve dini değerlere atıfla kardeş ve birlikte olduğumuzu, kader birliği ettiğimizi söylüyoruz ama sokağa çıktığımızda önümüzdeki araca bile yol vermiyoruz. Çok boyutlu bir anlayışsızlık söz konusu. Ne yazık ki etnik ve dini ayrımlar söz konusu olduğunda nedense birbirimize yakın, dost davranmıyoruz. Bu, günlük yaşamımızda da, sokağa çıktığımızda da böyle. Savunduğumuz anlayış farklı, uyguladığımız ise bambaşka" şeklinde konuştu.

Heyetteki 62 kişinin, farklı kültürel, ideolojik ve dini anlayışa sahip kişiler olduğunu kaydeden Korkut, şöyle devam etti:

"Barışçıl bir şekilde, halkı da katarak, tartışarak, konuşarak, siyaseti, halkı devreye sokarak sorunları çözmeye çalışma fikri bizi bugün buraya getirdi. Yoksa bizlerin siyasi bir rolü yok. İdeolojik bakan insanlar değiliz. Ama bir başka ortak özelliğimiz, bu anlayışı yıllardır savunuyorduk. Gelmiş, geçmiş hükümetlere de aslında biraz kızıyor, darılıyorduk. Niye bir süreç başlatılmıyor diye. Galiba bu sürecin başlatılması için düşünülen isimler olmamazın bir nedeni de bu oldu."

- "Sorunlarımızı, birbirimizi kırmadan halletmeye çalışalım"

Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grubu Üyesi Mustafa Armağan ise sürecin, giderek kutuplaşan ve düşman edilmeye çalışılan halkın tekrar bir araya gelmesi olduğunu aktardı.

Armağan, şunları kaydetti:

"Bir taraftan baktığın zaman hukuki olarak Kürt vatandaşın, Doğulu insanın tarihi, dili, edebiyatı bizim okul kitaplarımızda yok. Okula çocuklarını gönderen Kürt kökenli vatandaşlarımız, 'Bu bizim tarihimiz değil. Benim tarihimle ilgili bir şey yok' diyor. Bakıyoruz, Amasya Protokolü'nde Kürtlerle ilgili bir madde var. 'Kürtlerin serbestçe örfünü ve kültürünü geliştirebileceği birtakım imkan, ayrıcalıklar sağlayacağız' ifadesi var. Bir el giriyor, bu maddenin sadece bir kısmını makaslıyor. Hiç Kürtlere ait bir şey yok."

Türkiye'deki insanların birbirleriyle anlaşamayacak insanlar olmadığını vurgulayan Armağan, "Değerlerimiz, ortak naktalarımız o kadar fazla ki. Beraber düşünelim, karar verelim. Beraber konuşmaya bir besmele çekelim. Ondan sonra sorunlarımızı, birbirimizi kırmadan beraber halletmeye çalışalım. İnşallah bu süreç hayırlara vesile olur" dedi.

- Arnavutköy Yerel Akil İnsanlar Heyeti

Arnavutköy'deki çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelmesiyle oluşturulan Arnavutköy Yerel Akil İnsanlar Heyeti Üyesi Recai Yahyaoğlu da bir kişinin, bulunduğu ortamda güvende olması halinde o alanda yaşamayı seçeceğini söyledi.

Yahyaoğlu, "İnsanların en önemli ihtiyaçlarından olan güvenlik, işte bu barış süreciyle birlikte ülkemizde, özellikle terörle mücadele edilen bölgelerde ortaya çıkmaktadır" dedi.

Recai Yahyaoğlu, bazı bölgelerde problemler yaşandığını ancak şimdilerde bu problemlerin aşılmaya başladığını aktardı.

Aynı heyetin üyesi Nurali Kendigelen ise 1400 yıldır bu topraklarda yaşadıklarını belirterek, "Hepimiz Aleviyiz, Sünniyiz, Kürdüz, Lazız, Ermeniyiz, Boşnakız ama bu topraklarda yaşayan birer insanız" dedi.

Kendigelen, barış dilini kullanma ve barışı sağlama mecburiyetinde olduklarını ifade etti.

Öte yandan, Akil İnsanlar Heyeti Marmara Bölgesi Grubu Sekreteri Levent Korkut ve grup üyesi Yücel Sayman'ın, Bingöl Platformu'nca Ümraniye Kültür Merkezi'nde düzenlenen bir toplantıya katıldığı öğrenildi.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.