Domatesin başkenti Tokat'a, can simidi tesis

Domatesin başkenti olarak bilinen Tokat'ın tarımsal ürünlerini değerlendirmek amacıyla kurulan Güryıldız Tarımsal Pazarlama, yörenin sebze ve meyvesini dünyaya ulaştıracak.

Domatesin başkenti Tokat'a, can simidi tesis
 
Ünal TANIK'ın haberi / TOKAT- Tokat'ın Güryıldız beldesinde kurulan Güryıldız Tarımsal Pazarlama, bölgesel kalkınmanın çarpıcı bir örneği olarak inşa edildi. Bölgenin tarım ürünlerini dünyanın dört bir yanına ulaştıracak olan Güryıldız Tarımsal Pazarlama, devletten tek kuruş destek alınmadan yapıldı. Domatesin başkenti Tokat, Karadeniz'in en iyi tarımsal işletmesine kavuştu.
 
Karadeniz'in Anadolu'nun iç taraflarına açılan bölgede yer alan Tokat, sanayiden neredeyse hiç nasibini almayan bir kent. Kent merkezinin de içinde bulunduğu Kazova vadisi ise tarımda her türlü ürünün yetişmesine imkan sağlayan bir cömertliğe sahip. 
 
Ne var ki, Kazova'nın verimli arazilerinde üretilen meyve ve sebzeler, pazarlanamadığı için tarım toplumu olan Tokatlı, bu zengin meyve ve sebze çeşitliliğinden yararlanma imkanı bulamıyor. 
 
Yıllardan bu yana Kazova'da üretilenleri yurdun farklı bölgelerine ulaştırma konusunda harcadığı çabalarla bilinen Habip Han, sezonu uzatmak ve pazarı yurt dışına yaymak yolunda adım atılması için adım atmaya karar verdi. 
 
Bölgenin ürünlerini, gerektiği gibi değerlendirememenin acısını yıllarca yüreğinde taşıyan Habip Han, fikrini projelendirip uygulamaya koymak istediğinde, Tokat'ta projesini üstlenecek kimse bulamadı. Güryıldız Tarımsal Pazarlama'nın inşaatını Adapazarılı bir şirket üstlendi. 
 
Güryıldız Tarımsal Pazarlama, toplamda 3 ay süren meyve-sebze sezonunu, bir yıla yayacak alt yapı Güryıldız beldesi sınırları içinde inşa edilmesine ise pek çoğu şaşırdı. "Niçin merkezde değil de bir beldede inşa ettin" diye sorgulandı. 
 
TEK KURUŞ DEVLET TEŞVİKİ ALAMADI 
 
Teşvik belgesi olmasına rağmen, Kazova'nın meyve ve sebzesini dünyaya ulaştıracak olan Güryıldız Tarımsal Pazarlama'ya tek kuruş devlet teşviki yapılmadı. Tokat'ın 5. derecede teşvik bölgesi olmasına rağmen, yapılan teşvik başvuruları sudan bahanelerle geri çevrildi. 
 
Güryıldız Tarımsal Pazarlama'nın kurucusu Habip Han, işletmeyi bütünüyle bitirmeden gelir getirecek bir model üzerine kurarak nefes almaya çalışır. Ancak, bölgenin ürünlerini Tokat'dan Anadolu'nun farklı merkezlerine ya da dünyanın farklı bölgelerine ulaştıracak bu tesise teşvik verilmez, verilmez, verilmez... İster bürokrasi deyin, ister birilerinin farklı hesabı... Bunların hiçbiri sonucu değiştirmiyor. 
Dört direk dikene verilen bölgesel teşvikler Güryıldız Tarımsal Pazarlama'dan esirgenir. 
 
Banka kredisi alma yolunda çaba harcayan Habip Han, burada da bir dizi sorunla karşılaşır. "Kredi için her şeyi uygun" raporu veren bir bankanın nihai adımı atmamak için bulduğu gerekçe ise "şehir merkezine uzak" oluşunu gösterir. Tarımsal ürünler işleyecek ürünün şehir merkezinde kurulması gerekiyormuş gibi. .. Banka müfettişinin bahane uydurmak için bulduğu bu gerekçeye, "Tarımsal ürün işleyecek tesisin ürünlerin üretildiği bölgeye yakın olması gerektiği"ni hatırlatacak bir üst yönetici ortaya çıkmadı. 
 
 
Habip Han, verilen sözlerin, son anda sudan bahanelerle yerine getirilmemesi konusunu değerlendirirken, "Biz sektörün ve ticaretin içinden gelmeseydik, buna dayanamazdık" diyor. 
 
TAM FAALİYETE GEÇMEDEN KURULUŞ CİROSUNA ULAŞTI
 
Güryıldız Tarımsal Pazarlama tesisleri henüz tam olarak faaliyete geçmedi. Projenin esas iddialı bölümleri, bu sezondan itibaren devreye girecek. 
 
Tesisler için 2012 yılı sonuna kadar 5.5 milyon TL harcandı. Geçen yılda 5.4 milyon TL ciro elde eden Güryıldız Tarımsal Pazarlama'nın bu yılın ilk 6 ayında elde ettiği ciro ise 5.7 milyon TL'yi buldu. Habip Han, bu yıl rahatlıkla 10 milyon TL'lik ciroyu yakalayacaklarına dikkat çekiyor. 
 
Karadeniz bölgesinin en iyi tarımsal işletmesini kurduklarının altını çizen Güryıldız Tarımsal Pazarlama Müdürü Han, "Biz planlı yürüyoruz. Ne yapmak istediğimizi bilerek adımlarımızı atıyoruz. Eğer hak ettiğimiz desteğin bir kısmını bile alabilmiş olsa idik, bu işletmenin tam yol ilerlemesi, çok daha hızlı olacaktı. Kazova'da üretilen tarım ürünlerinin değerlendirmesini çok daha hızlı bir şekilde yapmış olacaktık" diye konuşuyor.
 
GÜRYILDIZ TARIMSAL PAZARLAMA NELER YAPIYOR?
 
Tohumdan fideye, gübreden tarımsal ekipmana kadar hemen bütün kalemlerin ticaretini yapan Güryıldız Tarımsal Pazarlama, esas hazırlığını ise bölgede yetişen ürünlere katma değer kazandırılması yolunda yapıyor.  "Tokat'ta meyve sebze sezonunu uzatacağız" diyen Habip Han şöyle konuşuyor:
 
"Tokat, Türkiye'nin en iyi kirazlarının üretildiği bir bölge. Almanya bizden işlenmiş kiraz istiyor. Burada bir Avro olmayan kiraz, talep edilen standartlarda işlenip pazara ulaştırıldığında 15 Avroyu buluyor. Ne var ki, bilinen nedenlerden dolayı bu yıl sezona giremedik. 
 
Aynı şekilde Tokat domatesin başkenti konumunda. Tokat'ta yetişen o her tarafta aranan domateslerin sezonunu, bu tesis sayesinde uzatmak mümkün. Aynı şekilde biber ve patlıcan da işlenebilir. Bu ürünler işlendiğinde 2-3 ay olan sezon ömrünü, bütün yıla yaymış oluyorsunuz."
 
Ürettikleri ürünlere şimdiden ulusal zincir mağazalarından talepler geldiğini ifade eden Habip Han, şimdilik sadece Migros ile çalışabildiklerini belirtiyor. Han, yakın zamanda işlenmiş sebze meyvenin yanı sıra turşu ve salça üretiminin de gerçekleştireceklerini açıkladı.
 
İşletmeyi 5 yıllık bir planla hayata geçirmek üzere yola çıktıklarını anlatan Habip Han, 3. yılında açılış gerçekleştirmek istediklerini kaydetti. Bu yıl Tokat yaprağı üretimi yaptıklarını belirten Han, Karadeniz bölgesindeki en donanımlı soğuk hava depolarına sahip olduklarını söyledi.
 
FAALİYET GÖSTERDİĞİ 6 ANA DAL HANGİLERİ?
 
Tesisimiz  7.000 m2’si kapalı olmak üzere toplamda 12.000 m2 alana kurulmuştur. Çelik konstrüksiyon kullanılarak inşa edilen binalar 3 kattan oluşmakta ve  6 ana dalda faaliyet gösterilmektedir.
 
•         Sebze-Meyve Paketleme: Firmanın 1990’lı yıllardan bu yana yürüttüğü faaliyetlerden birisi. Tesiste işlenen ve paketlenen ürünler yurdumuzun birçok bölgesine sevk edilmekte ve bazı dünya ülkelerine de ihraç  edilmesi hedefleniyor.
 
•         Soğuk Hava Deposu: Ürünlerin tazeliğinin bozulmadan raflardaki yerini alması, tüketiciye sağlıklı ve leziz ürünlerin ulaşması amaç ediniliyor. 1500 ton kapasiteli soğuk hava deposu ile soğuk zincir kırılmadan tüketiciye ulaştırılmasına imkan tanıyor.
 
•         Gıda Üretim Bölümü; dalından koparılarak işleme ünitelerine gelen ürünler , ilk günkü tazeliğinde sofralardaki yerini alabiliyor. Turşu, salça ve Tokat salamura bağ yaprağı çeşitlerini GÜRYILDIZ,TÜRKHAN,NURHAN markalarıyla piyasaya sürmüş ve sürmeye devam ediyor.  Gıda üretim bölümü 2300m2 alana sahip.
 
•         Tarımsal Market; bölge çiftçisinin ihtiyaçlarına göre dizayn edilerek, bu konuda üreticinin sıkıntı çekmeden üretim için ihtiyaç duyduğu ürünlerin temini için tesis edilmiş.İşletme bünyesindeki deneyimli ziraat ekibimiz sayesinde çiftçi her sorusuna cevap bulabiliyor ve arazideki problemlere acil müdahaleler yapılabiliyor. Tarım markette üretimde kullanılan her türlü tohum, fide, fidan, zirai ilaç, gübre, damlama ve yağmurlama sulama sistemleri, tarım alet ve makineleri bulunuyor.
 
•         Konferans ve Düğün Salonu; çeşitli tarımsal etkinlikler ve konferanslarda üreticiler,tedarikçiler ve alanında uzman ziraat mühendislerinin buluşma noktası durumunda. Salon 700 m2 alanıyla 1200 kişilik salonumuz düğün, nişan gibi törenlere de ev sahipliği yapabiliyor.
 
•         Akaryakıt İstasyonu; Dünya da her geçen gün artan enerji ihtiyacının bir tezahürü olarak, son teknoloji ile donatılarak modern görünümüyle tesisimiz TSE belgeli ve 2000m2 alana sahiptir.
 
Bütün bunlara ilave olarak yakında yöresel ürünlerin satıldığı bir showroom hayata geçirilecek. 
 
BOZUK YOLLAR VE GİDİP GELEN ELEKTRİKLER
 
Güryıldız beldesi sınırları içinde yer alan Güryıldız Tarımsal Pazarlama'nın bulunduğu bölge ise elektrik kesintilerinden dolayı yörede yaşayanlar illallah demiş durumda. Ne zaman geleceği ve ne zaman gideceği belli olmayan elektrik kesintileri, elektrikli ve elektronik aletleri sık sık kullanılmaz hale getiriyor.
 
Bölgede 3 ayrı beldeyi Tokat'a bağlayan yol ise İl Özel İdaresi'nin ilgisizliği yüzünden küçük araçlar için kurulmuş tuzaklarla dolu. Çukurların birinden kaçılsa bile diğerinin içine düşülüyor. Yıllar önce asfaltlanan yola, yama yapılması bile çok görülmüş. 
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Refik Öztürk 2 yıl önce

Böyle bir tesisin müteahidi olmanin verdigi mutlulugun yaninda, habip bey gibi genç ve cesur bir is adamani taniyip onu kazanmak da ayrica güzel.

Misafir Avatar
m.k 2 yıl önce

Basbakanimiz Lütfen Anadolunun sadik insanlarinin yolunu açsinlar. Herkese hibe yapip para veriyorsunuz bizim illere yatirim yapanlara hava bunun vebali var basbakanim. Büyük insansin ama insansin ve yanindaki insanlar seni eksik ve yanlis yönlediriyor.

Misafir Avatar
Abdulhamit han 2 yıl önce

hedefimiz üreten isleyen ve pazarlayan tarim isletmesidir bunun için çalismak standarti dutturmak ve süreklilik ve öncelikle alt yapi bunu yapacak güce kadroya güryildiz tarimsal pazarlamanin sahiptir.

Misafir Avatar
Ayhan Imdat 2 yıl önce

Basbakanimiz tarimsal kalkinmanin öneminden bahsediyor ve haklida!peki yerel yöneticiler neyapiyor Tokatli kardesimiz habip bey gibi yatirim yapip istihdam saglayan is adamlarina gerekli alt yapiyi sunuyormu ? Yatirimin ilk ayagi yerel yöneticilerden geçiyor

Misafir Avatar
Abdullah Kösker 2 yıl önce

Haberi hayranlikla okudugumu ifade etmek isterim,vay be adama bak ekonomik krizin tavan yaptigi dönemde Donkisot misali tek kurus devlet destegi olmadan trilyonluk tesis kuruyor ve devlet bu adami ödüllendirmiyor pes diyorum..Manisa Salihliden selamlar

Misafir Avatar
TEZCAN BERBER 2 yıl önce

MÜKEMMEL BIR YATIRIM SASIRDIM TOKATTA DOMATES DERKEN YANLIS HABER ZANNETTIM YATIRIM GÜZEL ALLAH UTANDIRMASIN.BIZDE ISTANBULUN SARIYER E BAGLI GÜMÜSDERE KÖYÜNDE HAZINENIN 590 DÖNÜM TARIM ALANI STATÜSÜNDE OLAN ARAZI ÜZERINDE SERA VE AÇIK ALANDA SEBZE,SÜS BITKISI YETISTIRIYORUZ BU ALANDA YAKLASIK 580 KISI ISTIHDAM OLUYOR AMA SU AN ISKI BURAYA 80 DÖNÜMLÜK BIYOLOJIK ARITMA YAPACAKMIS SUNU DIYCEM MALESEF ISTEKLI OLANA ÇALISANA DESTEK YOK BAZI SEYLER TERS GIDIYOR BU MEMLEKETTE... YENI YAPILANMA VILLALAR YAPILACAK BETONLASMAKTA SORUN YOK AMA TARIMSAL ÜRETIMDE ENGEL ÇOK...

Misafir Avatar
Selim 2 yıl önce

Haberi okurken sik oldum ve Kendi kendime Allah Allah acaba yanlismi okuyorum dedim ve haberi bastan okudum!Evet burasi Tokat ve mükemmel bir hizmet umarim Tarim bakanligi bu tesisi yapanlari es geçmez.Türkiyenin böyle gözü kara insanlara ve yatirimlara ihtiyaci var

Misafir Avatar
m.k 2 yıl önce

helal olsun hemserim. Destekleri hep birilerine yapiyorlar biz anadolun sadik insanlariyiz ya bize hava digerlerine para. Hükümet ve Erdogan bunun farkindadir umarim...